big_SS1

Kto z nas nie lubi popatrzeć na migoczące płomienie ognia w kominku. Niestety, nie wszyscy mamy w domu warunki, które pozwalałyby na założenie tradycyjnego kominka. Na szczęście istnieje kominek, w którym płonie ogień ale nie powstaje dym. Co to za kominek? I na czym polega jego działanie?

Chodzi oczywiście o biokominek. Ponieważ spalane jest w nim specjalne biopaliwo, to wydzielają się z niego tylko niewielkie ilości pary wodnej i nieszkodliwa ilość dwutlenku węgla. Właśnie dlatego biokominek nie potrzebuje podłączenia do komina.

Biopaliwo użyte do takiego kominka to bioetanol, który spala się praktycznie w 100%. Nalewa się je do specjalnego pojemnika, do połowy jego objętości. Należy przy tym uważać, by biopaliwo nie rozlało się poza pojemnik. Mogłoby to wtedy uszkodzić inne powierzchnie podczas procesu spalania.

Biokominek będzie wyglądał znacznie lepiej, jeśli dokupimy do niego akcesoria takie jak: drewienka ceramiczne wyglądem imitujące kawałki prawdziwego drewna lub kamyki służące do dekoracji wnętrza takiego kominka. Wyglądają one tak:

big_Ozdobnedrewienka big_Ozdobnedrewienkabrzoza big_Kamykifoto1

Biokominki montujemy w pomieszczeniach, w których działa zwykła, tradycyjna wentylacja. Może to być salon lub sypialnia mieszkania w bloku albo lokal handlowo usługowy. Na zastosowanie tego rodzaju kominka często decydują się właściciele restauracji. Widok płomieni ociepla wnętrza i uprzyjemnia pobyt w takim lokalu. Można powiedzieć, że jest jednym z elementów, który przyciąga klienta.

Zaletą jest również możliwość łatwego przeniesienia go w inne miejsce, w wypadku, gdy jest to biokominek wolnostojący. Również te wiszące można przenieść na inną ścianę, wymaga to jednak wywiercenia otworów na kołki montażowe w innym miejscu. Dzięki temu można po przemeblowaniu lub zmianie miejsca zamieszkania, przenieść biokominek tam, gdzie nam się podoba.

Musimy jednak pamiętać, że biokominek nie służy do ogrzewania domu. Chociaż ze względu na płomienie, wydziela trochę ciepła, to jednak jest ono nie wystarczające, by w czasie zimy ogrzać pomieszczenie, w którym się znajduje. Dlatego ten typ kominka służy nam bardziej jako dekoracja.

Rozważając zalety i wady biokominków, możemy dojść do wniosku, że będzie on ciekawym elementem dekoracyjnym naszego domu, gdy nie mamy możliwości zainstalowania kominka tradycyjnego. Przebywanie w pomieszczeniu wyposażonym w to urządzenie na pewno uprzyjemni nasze spotkania z przyjaciółmi lub rodziną. Tym bardziej, że niektóre modele są naprawdę ładne. Zresztą sami zobaczcie:

big_Juliet18002

AranzacjaDuzaBio10

AranzacjaDuzaBio11

big_Hotelkrzak1

Zdjęcia pochodzą ze strony:  http://www.kominkisklep.com/