Adaptacje starych domów wiejskich, młynów, zagród, stodół

 

poland-194271_960_720

 

Stare zagrody wiejskie, domy lub młyny mają swój urok. Czasem ktoś to dostrzeże i zamiast je wyburzyć, adaptuje na mieszkanie albo hotel. Kupując stare zabudowania w pięknej okolicy warto zastanowić się, co warto zachować z historii tych domów. Niektóre budynki są uznane prawnie, jako zabytki więc wtedy trzeba zachować ich pierwotny wygląd. Jeśli nie nadają się do użytku można je wyremontować zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

 

Jeśli mamy w posiadaniu stare wiejskie zabudowania i planujemy stworzyć sobie tam wygodne miejsce do mieszkania, to możemy zastosować w nich nowoczesne rozwiązania techniczne, jednocześnie zachowując ich wiejski styl. W takich domach bez problemu można zastosować nowe materiały. Zwykle trzeba wykonać docieplenie, zmienić dach, zbudować nowy komin oraz systemy wentylacyjne. Okna możemy teraz zamawiać w jakim tylko chcemy kształcie, więc można je dokładnie odwzorować na ich pierwotnej wersji.

 

Aby jednak zachować wiejski styl trzeba zadbać o szczegóły. Dobrze jest postawić piec kaflowy. Oprócz tego, że będzie trafnie nawiązywał do wiejskiego klimatu, może też spokojnie pełnić funkcję kominka. W dawnych zabudowaniach podłogi były z desek bądź z kamienia. Warto ten styl zachować – przecież drewno i kamień nie wychodzi z mody.

 

Bywa też, że mamy do zaadoptowania stary młyn. W Polsce mamy wiele przykładów adaptacji takich budynków. Aby budynek nadal miał stylizację młyna musimy koniecznie zachować koło, które było obracane przez wodę. Dobry rzemieślnik da sobie z pewnością radę w rekonstrukcji starego zniszczonego koła. W wystroju wnętrza także warto zachować niektóre elementy. Na przykład kamienie młyńskie, worki na zboże lub sita do mąki. Wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz pomysłów projektanta wnętrz.

 

mill-1150944_960_720

water-958259_960_720

millstones-798694_960_720

old-windmill-96707_960_720

Niektóre domy można nawet zaadaptować w stylu stodoły. Może w pierwszej chwili nie kojarzy nam się to z wygodnym wnętrzem ale okazuje się, że są nowoczesne projekty nawiązujące kształtem do starych stodół. Oto przykład:

barn-411972_960_720

 

Dużo ludzi wybiera teraz domy w stylu wiejskim. Często dlatego, że żyjąc w zatłoczonych miastach pragną wypocząć w sielskim klimacie i nastroju, jaki jest kojarzony z wsią. To w zasadzi normalne, bo wieś jest bliżej natury, a na łonie natury wypoczywa się najlepiej.