Biuro rachunkowe na podstawie umów z klientami zajmuje się prowadzeniem dokumentacji kadrowych oraz świadczy usługi w zakresie płac i rachunkowości.

Biuro rachunkowe jest zleceniobiorcą i wykonuje na polecenie zleceniodawcy takie obowiązki, które musi wykonywać każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą, np. z zakresu prawa pracy czy podatkowego.

Coraz więcej firm, które szybko się rozwijają przestają sobie radzić z rozliczaniem i odprowadzaniem podatków czy składek. Szczególnie kiedy dochodzą sprawy związane z zatrudnianiem pracowników. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego.

W skrócie mówiąc biuro rachunkowe specjalizuje się w księgowaniu dokumentów zakupowych i sprzedażowych oraz przepływem gotówki w firmie. Biuro rachunkowe oczywiście świadczy również inne usługi. Wszystko zależy w jakim stopniu nasza firma potrzebuje pomocy biura rachunkowego.

Klawiatura komputera

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Do najczęściej wymienianych usług zaliczamy: prowadzenie ksiąg rachunkowych, prowadzenie Ksiąg Przychodów i Rozchodów, prowadzenie ewidencji przychodów, rozliczanie podatków, rozliczanie i obsługa płac pracowników, sporządzanie rozliczeń i raportów dla ZUS, przygotowywanie raportów, prowadzenie ewidencji środków trwałych, sporządzanie sprawozdań finansowych, reprezentacja klienta w urzędach administracji publicznej i urzędach podatkowych. Sprawdź szczegóły na Biuro rachunkowe Opole.

Czy biuro rachunkowe ma odpowiedzialność na swoich barkach?

Warto wiedzieć, że cała odpowiedzialność podatkowa spoczywa na barkach właściciela firmy. Urząd Skarbowy w przypadku dopatrzenia się błędów zgłosi się do przedsiębiorcy.

Jednak biuro rachunkowe również ma odpowiedzialność za skutki popełnionych błędów. W takim przypadku przedsiębiorca może dochodzić swoich racji wobec biura rachunkowe, któremu powierzył swoje finanse. W tym przypadku podstawą jest art. 471 Kodeksu cywilnego omawiający kwestie odpowiedzialności kontraktowej. Następnie biuro rachunkowe wykorzystuje ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe w celu naprawy wyrządzonych szkód.