family-home-700225_640

Większość osób marzy o swoim domu. Najlepiej w cichej, spokojnej okolicy, z dużym ogrodem a przy tym- żeby było wszędzie blisko. I chociaż samą budowę najlepiej rozpoczynać na wiosnę, to za plany trzeba brać się już teraz. Jak się wybrać odpowiednią działkę i projekt domu, tak, aby był miejscem odpoczynku a nie denerwującym budynkiem?

Wybór gruntu

Najczęściej takie pomysły rozpoczynamy od znalezienia odpowiedniej działki lub/i odpowiedniego projektu domu. I tutaj z reguły zaczynają się schody. Kiedy już znajdziemy działkę, musimy się upewnić czy wszystko z nią jest w porządku. Dlatego warto zacząć od sprawdzenia czy nie jest zadłużona, czy księgi wieczyste się zgadzają oraz czy grunty są dobrze wymierzone. W tym ostatnim może nam, a wręcz powinien pomóc dobry geodeta. Jak takiego znaleźć? Mamy dwie drogi- albo z polecenia albo z ogłoszenia. Opcja pierwsza jest lepsza i bardziej miarodajna. Jeśli chodzi o Lublin, takie usługi możemy zamówić w firmie RESADO. Oferują oni nie tylko pomiar samych gruntów ale także inne usługi, z którymi można się zapoznać tutaj: http://resado.com.

mansion-875094_640

Wybór odpowiedniego projekt domu

Kiedy już kupiliśmy albo chociaż znaleźliśmy działkę która nam odpowiada, czas wziąć się za wybór odpowiedniego projektu domu. Najważniejsze czynniki na jakie musimy zwrócić uwagę to na ile osób został przygotowany i jaki ma rozkład pomieszczeń. To drugie jest szczególnie istotne w późniejszym użytkowaniu. Przy źle rozplanowanych pomieszczeniach, możemy mieć problemy z komunikacją.

Warto też zastanowić się, jaki dom pod względem energochłonności chcemy wybrać. Możemy zdecydować się na dom standardowy, o normalnych parametrach zapotrzebowania na ciepło. Druga opcja to dom energooszczędny. Jest on odrobinę droższy w budowie od standardowego ale za to jest później tańszy w utrzymaniu i bardziej przyjazny dla środowiska. Jednak obecnie takie domy cieszą się coraz większym zainteresowaniem i popularnością.

Trzecia opcja to dom pasywny. Jego zapotrzebowanie na ciepło jest minimalne. Jednak niestety budowa pociąga za sobą wysokie koszty, które zwracają się przez długie lata.