Kolorowy plac zabaw to wyśmienite miejsce do spędzania czasu dla dzieci. Dlaczego warto wznosić publiczne place zabaw dla dzieci? Jak zatroszczyć się o kwestię bezpieczeństwa na placu zabaw?

Plac zabaw dla dzieci – potrzeba nie zachcianka

Dzięki nieustannym wysiłkom wielu miasteczek powstają funkcjonalne place zabaw dla dzieci. Nadal jednak w licznych mniejszych osadach wciąż istnieje problem braku zagospodarowanego obszaru do zabawy dla dzieci. Z jakiego powodu jest to tak istotna inwestycja? Publiczne place zabaw od zawsze były symbolem nieskrępowanej zabawy z grupą rówieśników. Wielu z nas z łezką w oku przywołuje na pamięć ciepłe obrazki z tamtych czasów. Nawet stłuczone kolano czy pobrudzone ubranie nie mogą zatrzeć tych miłych wspomnień. Obecnie chociaż dzieci żyją nieco odmiennie niż my w latach 80-tych to pragnienia dzieci są niezmienne. Dzieci chcą mieć miejsce tylko dla siebie, gdzie wspólnie z rówieśnikami będą mogły tworzyć indywidualny świat.

My, jako opiekunowie, też doskonale rozumiemy, że dzieci potrzebują ruchu na świeżym powietrzu. Jest to niezbędne dla ich właściwego rozwoju psychomotorycznego. Dzieci nabywają sporo niezbędnych umiejętności, takich jak: uczą się współdziałania, akceptacji, dzielić się, nabywają też zręczności stricte motoryczne czyli uczą się balansowania ciałem itd. Z tego powodu ważne jest, żeby plac zabaw posiadał różne akcesoria takie jak: bujaki, ślizgawki, ścianki wspinaczkowe, ścieżki zdrowia i wiele innych.

Publiczny plac zabaw wykonany z drewna

Dawniej wszystkie place zabaw zbudowana była z metalowych elementów. Sądzono, iż to stosowny materiał z uwagi na niezniszczalność. Jednak wielu pamięta jak oszpecone były taki urządzenia po latach użytkowania, jak nieprzyjemne w dotyku były drabinki i jak niebezpieczne były takie urządzenia. Aktualnie powszechnym zamiennikiem metalu jest drewno. Drewniane place zabaw są przyjazne dla oka, naturalne i niezawodne. Dzieci z wielką przyjemnością przebywają na tego rodzaju placach zabaw.

Źródło zdjęcia: http://magicznatecza.pl/drewniane-place-zabaw

Gminy w małych miasteczkach muszą brać pod uwagę potrzeby dzieci. Zaprojektowanie plac zabaw to idealna inicjatywa. Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci należy decydować się na place zabaw z atestem. Producent który projektuje takie place zabaw bierze pod uwagę wymogi obowiązujące w w Polsce. Taka firma zapewnia także regularną konserwację co jest ważne dla bezpieczeństwa najmłodszych.

Ufamy, iż za kilka lat każde dziecko będzie miało szanse spędzania wolnego czasu na publicznym placu zabaw. Pamiętajmy, że najmłodsi rozwijają się poprawnie, gdy spędzają ruchowo czas na na dworze.