To naprawdę niezwykłe, jak na przestrzeni ostatnich dwudziestu, trzydziestu lat zmieniły się w Polsce zwyczaje budowlane. Choć trzeba przyznać, że zanim z krajobrazu większości polskich wsi i miejskich uliczek znikną typowe 'kwadraciaki’ muszą minąć jeszcze chyba całe wieki (jest to podyktowane przede wszystkim zasobnością portfela). Co obecnie jest trendy w budownictwie jednorodzinnym?

W zgodzie z naturą

Na znaczeniu zyskuje w ostatnich latach budownictwo szkieletowe oraz budowanie domów z drewna. Łatwość budowy, narutalny budulec, możliwość szybkiej rozbudowy to tylko niektóre zalety tego typu domów. Coraz częściej używa się także cegieł wyprodukowanej i wypalanej w tradycyjny sposób oraz gliny i trzciny. Osoby budujące dom w ten sposób są przekonane, że w ich mieszkaniu utrzymuje się dzięki temu przyjemny, zdrowy mikroklimat.

Energooszczędność

W idei oszczędzania energii kryje się nie tylko troska o naturalne środowisko, choć trzeba przyznać, że o tym mówi się najczęściej i nagłośniej. W świadomości Polaków głęboko jednak tkwi skłonność do ekonomicznych rozwiązań. Ogrzewanie domu jednorodziennego oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej wiąże się w skali roku ze sporymi wydatkami. Dlatego obecnie dużą wagę przykłada się do zapotrzebowania domu na energię już na etapie wyboru projektu domu. Kolejnym krokiem w celu obniżania kosztów późniejszej eksploatacji budynku mieszkalnego jest inwestycja w odpowiednie urządzenia grzewcze. Wśród samych kotłów grzewczych niesamowitą popularnością cieszą się obecnie gazowe kotły kondensacyjne. Wzrasta też popularność kotłów na pellet i ekogroszek, które dzięki automatyzacji, także pozwalają na zmniejszenie emisji tzw. gazów cieplarnianych (kwestii ekonomicznych w tym przypadku nie poruszam).

Karygodnym zaniedbaniem byłoby nie wspomnienie w tym podpunkcie o kolektorach słonecznych i pompach ciepła. W przypadku tych urządzeń warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden niewątpliwy plus ich zastosowania niezależność od cen rynkowych paliw. Owszem urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii wymagają zainwestowania często niemałych środków, niemniej w skali następnych lat lub dziesięcioleci, inwestycja ta się zwraca, a przynajmniej częściowa niezależność od światowej polityki rynkowej cieszy serce i pozwala choć ciut spokojniej spać w czasie światowych zawieruch.

Nowoczesne projekty i elewacje

W kwestii komponowania samej bryły budynku oraz stosowania modnych rozwiązań w zakresie projektowania elewacji, nie trzeba być architektem, żeby zauważyć trendy. Klasyczna, elegancka forma ustępuje modernistycznym kształtom oraz naturalnemu wykończeniu. Domy dobrze komponują się z otoczeniem. Króluje drewno, brąz i stal. Na koniec kilka przykładów tego typu projektów domów.

sniezka-n_207 faun-n-2g_424 opalek-ii-n-2g_52 (1)

A Ty, jaki dom masz zamiar wybudować?