W naszych nowoczesnych czasach jest do dyspozycji naprawdę bardzo wiele metod oraz materiałów do montażu funkcjonalnej instalacji CO. Często ktoś, kto nie jest związany z budownictwem, i musi znaleźć właściwy dla swego domu dobry system rozprowadzania ciepła w mieszkania, może być trochę zagubiony. Osobiście się temu nie dziwię 🙂
Nadal w Europie stosowana bywa system ze stali czarnej (niezabezpieczonej przed korozją)lub ocynkowanej. Na pewno walorami takiego typu instalacji jest niewielka wrażliwość na wysokie temperatury medium, dobra izlolacja oraz wytrzymałość mechaniczna. Dla przykładu, jeśli do takiej instalacji grzewczej przyłączony mamy piec na miał lub drzewo i wtedy dojdzie do wrzenia wody w rurach, to nie trzeba się obawiać, że stalowe rury będą zepsute.
Ale takiego rodzaju hydrauliczna instalacja ma też konkretne niestety słabe punkty. Ze względu na spory przekrój rur i kształtek, w rurach będzie duża ilość wody. Dlatego podgrzanie jej będzie wymagać sporo cennego czasu. Prosty będzie zatem wniosek, że dłużej trzeba czekać, aż w domu będzie odczuwalne podwyższenie temp. Stal łatwo też rdzewieje; dosyć szybko też osadza się na niej wapń wytrącony z wody, więc przepustowość rurek może się z czasem mocno zmniejszyć. Dlatego stal stosowana jest w instalacjach najczęściej w takich budynkach, gdzie potrzebna jest lepsza wytrzymałość mechaniczna.
W Polsce często systemy wodne projektuje się z miedzi. Metal ten jest dosyć solidnym surowcem. Jeśli instalacja jest dobrze zrobiona, to może dobrze funkcjonować także po ponad 100 latach. Warto brać to pod uwagę, jeśli mamy zamiar modernizować instalację grzewczą w swoim domu.