Mocne wsparcie finansowe projektów budowlanych uwzględniających systemy solarne powoduje, że wokół tego typu instalacji trwa sporo dyskusji na temat zyskowności, długotrwałości itp. Jednym z bardzo często podnoszonych spraw, jest kwestia odpowiedniego wyboru rodzaju kolektorów – płaskie a może próżniowo-rurowe? Jeśli ktoś sugeruje się tylko kosztem, najczęściej decyduje się płaskie kolektory. Niemniej zdecydowanie najtrafniejszym pod względem praktycznym rozwiązaniem jest inwestycja w próżniowe kolektory słoneczne.  Dlaczego tak uważamy?

Zalety kolektorów próżniowych

Zasadniczym plusem próżniowych kolektorów słonecznych jest możliwość pochłaniania rozproszonego promieniowania słonecznego i zamiana w energię cieplną. Co to znaczy ? Tego typu instalacja solarna będzie w stanie dostarczać ciepłą wodę nawet niebo jest zachmurzone. Innym, bardzo ważnym plusem kolektorów rurowych jest ich większa wydajność względem kolektorów płaskich, a więc są mile widziane w budynkach, gdzie mamy bardzo niewiele możliwości ich montażu z powodu ograniczonej powierzchni. I wreszcie trzecia sprawa. Z uwagi na możliwość pochłaniania światła rozproszonego, próżniowe kolektory słoneczne można instalować nie tylko w optymalnym ustawieniu, dzięki czemu zdecydowanie prościej jest je brać pod uwagę przebudowie instalacji co w istniejącym domu.

Zazwyczaj niemałym szokiem dla amatorów jest fakt, iż z kolektorów próżniowych możemy pozyskiwać cwu także w okresie zimy. Jak to się dzieje, iż mrozie na zewnątrz, kolektory próżniowe przekazują ciepło do instalacji? Jest to możliwe z uwagi na charakterystyczną zaprojektowaną budowę tych urządzeń. Kolektory te składają się z rur próżniowych. Rury te pochłaniają więc energię słoneczną, i co bardzo istotne nie uwalniają już jej na zewnątrz. Wspaniałe rozwiązanie, prawda?

 

solar-panels-1273129_640

Kolektory płaskie

Rzeczywiście płaskie kolektory słoneczne też posiadają określone zalety. Dlatego w asortymencie chyba wszystkich polskich i europejskich producentów systemów solarnych znajdujemy takie i takie. Z tego powodu korzystając z konsultacji z przedstawicielami firm a także instalatorami, można dokonać wyboru, który będzie idealny, optymalny. Tego wszystkim życzymy.