Planując przebudowę domu warto wziąć pod uwagę wybór odpowiedniej zainstalowanej instalacji centralnego ogrzewania. Brałeś pod uwagę podłogówkę?

Ci z nas, którzy rozpoczynają budowę swego domu, stają przed rozmaitymi zagwozdkami. Od wyboru rodzaju dachu, materiału ścian, rozkładu pomieszczeń itp. Niełatwy jest także wybór rodzaju ogrzewania. Postawić na często instalowane w ostatnich latach wodne ogrzewanie podłogowe, czy zainwestować w stare, standardowe instalacje grzewcze z grzejnikami ściennymi?

W swoim domu bardzo chcielibyśmy czuć wręcz luksusowo i spokojnie. Jaka instalacja grzewcza lepiej zaspokoi oczekiwania rodziny pod tym względem? Instalacja hydrauliczna z tradycyjnymi grzejnikami naściennymi nie zapewnia równomiernego rozłożenia ciepła. Maksymalna temperatura zawsze będzie się znajdować blisko grzejników, mniejsze temperatury znajdować się będą przy mostkach termicznych. Korzystając z podłogowego ogrzewania medium transportującym energię cieplną jest instalacja równomiernie rozłożona w podłodze, temperatura w pomieszczeniach będzie więc podobna. Poza tym  układ pionowy temperatur jest lepszy przy instalacji podłogowej. Większa temperatura będzie niżej, zimniej natomiast będzie w wyższych częściach pokoju. Tak ułożone temperatury sa optymalne dla układu krążenia. Przy typowym ogrzewaniu ściennym na wysokości nóg jest zazwyczaj chłodniej, przez co nasze stópki, które najszybciej się wychładzają ciągle wystawione będą na niższe temperatury.

Jeśli brać pod rozwagę estetykę, to także szykowne grzejniki dekoracyjne, nie zapewnią perfekcyjnego i wyśnionego wyglądu mieszkania. Nawet najładniejsze grzejniki będą zajmować rozmaite obszary w pokoju i z tego względu ustawienie mebli i dodatków trzeba dopasować do grzejników. W przypadku podłogówki można dowolnie zagospodarować obszar w pokojach, a płaszczyzn ściennych nie ubrzydzają niepasujące do aranżacji wnętrza grzejniki. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie zasłaniać zbyt dużej części podłóg, gdyż to ona przesyła do wnętrza ciepło. Podłogówka zakłada także nieuchronne ograniczenia jeśli przewidujemy przykrycie podłogi. Materiał położony na posadzkę musi jak najlepiej przewodzić ciepło i nie deformować się przy oddziaływaniu wyższych temperatur w domu.

Nawet jeśli nie zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe w całym domu, warto uwzględnić je chociaż w łazience – twoje stopy Ci podziękują! 🙂 🙂 🙂