Każdy z nas chciałby płacić jak najmniej za ogrzewanie. Czasem jednak mimo naszych usilnych starań- odsłaniania grzejników, odpowiedniego wietrzenia itd. Koszta i tak są wysokie. Co w takim razie może być nie tak?

Otóż może się okazać, że w naszym domu dochodzi do ogromnych strat ciepła. Mówiąc ogólnie chodzi o ciepło które „ucieka” nam z mieszkania różnymi drogami. Jakie to drogi?

  1. Mostki termiczne– cieplne w bryle budynku. Może się okazać, że w konstrukcji naszego domu są miejsca w których brakuje izolacji, mur został wykonany w niewłaściwy sposób lub materiały straciły swoje właściwości. Jak temu zapobiec? Niestety nie jest to takie proste. Najpierw trzeba takie mostki zlokalizować. Najłatwiej zrobić to za pomocą kamery termowizyjnej. W dzisiejszych czasach, kamery te są wielkości aparatów fotograficznych czy kamer i dają najbardziej rzetelny obraz. Po dokonaniu pomiarów należy powziąć działania z celu docieplenia lub poprawienia ( w miarę możliwości) konstrukcji w celu usunięcia mostków.
  1. Okna i drzwi– po wykonaniu dokładnych pomiarów termowizyjnych okazuje się, że właśnie te elementy są miejscami przez które ucieka najwięcej ciepła. Jak to ograniczyć? Może się okazać, że wystarczy zastosować odpowiednie uszczelnienie. Jednak kiedy straty są bardzo duże warto się zastanowić nad wymianą drzwi i okien na takie, które posiadają mały wskaźnik przenikalności cieplnej
  1. Kominy i rury– to kolejne elementy przez które może uciekać ciepło. Jest to spowodowane brakiem izolacji lub jej zużyciem (np. zniszczeniem czy przerwaniem). Skutki braku izolacji rur są takie, że woda, która wychodzi z kotła gorąca, dochodząc do grzejników jest ledwo ciepła. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie docieplenie rur.

Kotłownia w domu jednorodzinnym

Zaizolowane rury

Zdjęcia instalacji Co z odpowiednią izolacją rur od samego kotła

Zatem przed następnym sezonem grzewczym sprawdźmy stan naszych instalacji i izolacji- dzięki czemu więcej pieniędzy zostanie w naszych portfelach.