Ostatnio duży nacisk kładzie się na życie w zgodzie z naturą. W większych miastach dba się o parki. Powstają nawet piętrowe budynki z ogrodami na dachu lub ścianach. W Mediolanie zaprojektowano dwa wieżowce z tak zwanym pionowym lasem. Na balkonach będzie w sumie 730 drzew, 5 tys. krzaków i 11 innych tys roślin.

Również w naszych domach chcielibyśmy mieć trochę natury. Może słyszeliście już o tzw. zielonych ścianach? Są to rośliny zasadzone na pionowej konstrukcji. Powstaje z tego zielona ściana pełna różnych roślin. Taką ścianę można mieć wewnątrz domu lub na zewnątrz. Wygląda to mniej więcej tak:

wall-975977_960_720

vertical-farm-916337_960_720

W internecie można znaleźć jeszcze więcej tego typu zdjęć. W Polsce jest coraz więcej firm zajmujących się projektowaniem i instalacją takich ścian. Ale dlaczego warto zainwestować w taki projekt? Otóż, jak wiemy rośliny produkują tlen. Żyjąc w mieście nie mamy do czynienia ze zbyt czystym powietrzem, dlatego taka zielona ściana w domu może znacznie oczyścić powietrze w naszym domu. Sam widok zaś poprawia samopoczucie i do tego tworzy nowoczesny design.

Gdzie można zamontować taką ścianę. W zasadzie wszędzie, nawet w pomieszczeniach niedoświetlonych można postarać się o sztuczne naświetlenie roślin. Ponieważ taka ściana jest podłączona do systemu nawadniającego i kanalizacji, warto pomyśleć o niej już w czasie projektowania domu. Jeśli chodzi o pielęgnację takich roślin, to system nawadniania doprowadza też regularnie nawóz do tych roślin. Jest więc z nimi mniej roboty, niż ze zwykłymi kwiatkami doniczkowymi. Ponadto firmy zwykle udzielają 2 – letniej gwarancji na swoje projekty i serwisują zielone ściany w całym kraju.